Metoda ta wykorzystywana jest z ogromnym powodzeniem.

Fumigacja to jedna z metod pozwalających na zwalczanie insektów zagnieżdżonych w drewnie. Polega na aplikowaniu w drewno pod wpływem wysokiego ciśnienia preparatów chemicznych z wykorzystaniem gazu, dymu albo pary.
Sposób ten wymaga, aby fragment odkażany umiejscowiony był w w bardzo szczelnym opakowaniu, do którego pod ciśnieniem wprowadzany jest preparat chemiczny. Taką metodą możemy likwidować insekty w pojedynczych przedmiotach, np. meblach, ale można ją wykorzystać także do czyszczenia wszelkich pomieszczeń,  a- pod folią – całych domów.
Na znacznie mniejsza skalę, do likwidowania w wszelkich gospodarstwach much oraz komarów, używane są elektrofumigatory, niezbyt duże urządzenia emitujące niedużą ilość neutralnych dla istoty ludzkiej oparów.
Metoda ta używana jest z ogromnym powodzeniem też do dezynfekcji opakowań z drewna wykorzystywanych w transporcie międzynarodowym, takowych jak palety drewniane oraz skrzynie. Wymagane jest to, żeby zapobiec rozpowszechnianiu się szkodników..
Dzięki zastosowaniu gazu albo także dymu, preparat chemiczny z łatwością przenika do środka drewna dosłownie wtedy, kiedy  pokryty jest farbą albo lakierem.
Fumigacja uważana jest za efektywną metodę wyzbywania się  rozmaitych szkodników drewna. Ważne jest, że nie jest ona w ogóle szkodliwa dla odkażanego surowca.

Źródło: Dezynfekcja Bydgoszcz