Zwykle to wieczorem skrzynki są opróżniane.

Listonosz i spam
Praca Pana listonosza jest bardzo wymagająca. Musi on dostarczyć ogrom przesyłek, np. listów poleconych – takich, które ważą o wiele mniej aniżeli 2000 gramów, takich przesyłek które trzeba potwierdzić nadawcy, a dany adresat ma za zadanie je podpisać. Są one oznakowane stosowną naklejką, która informuje nas, że jest to list polecony. Inne zwykłe listy, które takiej naklejki nie posiadają, na szczęście nie wymagają aż tylu zobowiązań od Pana listonosza. Dlatego trzeba dokładnie patrzeć na wszelkie skrzynki na listy euro, żeby żadna z nich nie była ominięta.

O wiele trudniej natomiast jest, gdy trzeba obejść wszystkie skrzynki lokatorskie, gdzie należy pamiętać o znacząco większej liczbie osób. Poprzez to również komfort pracy Pana listonosza jest lżejszy, bo w torbie jest o wiele mniej przesyłek i nie musi dźwigać takiego ciężaru. Często pojawiające się firmy prywatne jak przykładowo InPost, które radują się bardzo dużym zainteresowaniem, nie uproszczają listonoszowi pracy. A sami ludzie też z przyjemnością pójdą do danego punktu, gdzie będą mogli odebrać swoją przesyłkę. Często znajdują się one znacząco bliżej ich domu niż siedziba Poczty.

Zanim jednakże Pan listonosz rozpocznie obchodzić swój obszar i wręczać przesyłki pomiędzy odbiorców, musi czekać do chwili aż te zostaną stosownie rozdzielone. Zazwyczaj to w porze wieczornej skrzynki pocztowe są opróżniane, tak by zagwarantować pracownikom pocztowym wygodę oferowanych poprzez nich usług. W większych miejscowościach opróżnianie skrzynek często następuje codziennie, w tych nieco mniejszych oraz na wsiach raz na parę dnia. Następnie dzięki listonoszowi trafiają one do jeszcze innej skrzynki pocztowej – tej, która należy do osoby do której trafić ma przesyłka.

Prawdziwym utrapienie jest jednakże sytuacja, gdy jesteśmy gdzieś poza granicami swojego kraju, w szczególności na terenach które nie należą do Unii europejskiej. Wtedy to, prócz ciągu rozmaitych przesyłek – z miasta nadawcy do centrali, która wysyła to do miejsca zamieszkania adresata, przesyłka pocztowa nie może pominąć urzędu celnego. To stanowi największy problem. Taka przesyłka może nawet leżeć w kontroli celnej dłużej aniżeli jeden miesiąc. Niestety jest to bardzo ciężki orzech do zgryzienia, jeżeli jest się w Finlandii i wyczekuje się na ciepłe, solidne buty, które umożliwiają wybrać się w górską wycieczkę, ale finalnie można się takiej przesyłki doczekać.

Już sama poczta sprawuje się jednakże sprawnie, z czym jeszcze do niedawna były kłopoty. Warto także zaglądać codziennie do swoich skrzynek pocztowych – możliwe, że wyszukamy tam zyskowne rozwiązania tyczące się przyszłego życia – ciekawe oferty z instytucji bankowych, nowe czasopisma, nowe wydarzenie w Twoim sąsiedztwie, a również propozycja z nowo otwartej pizzerii lub restauracji.

Niestety, różnego typu ulotki równie często jak przydatne mogą się okazać uciążliwe – i to także pomimo wielokrotnych i wyraźnych próśb mieszkańców bloku, którzy nie godzą się na zapychanie ich skrzynek pocztowych. Problem z którym spotykamy się często w internecie – czyli wszechobecny SPAM w ogóle nie jest nieobecny też w przypadku zwyczajnych skrzynek.