Ta dama polskiej poezji zapracowała na wyjątkowe uznanie

Wisława Szymborska to laureatka nagrody nobla, której jakoś specjalnie nie trzeba lansować. Co prawa nasza laureatka nagrody nobla z 1996 roku już niestety nie żyje, niemniej jednak jej twórczość przecież zachowała się oraz ma się dobrze. Ta dama polskiej poezji zapracowała na wyjątkowe wyróżnienie oraz odnośnie tego nie ma najmniejszych uwag.

Jeżeli ktoś nie zetknął się jeszcze z działalnością Szymborskiej, winien to po prostu spowodować, bo należy. Te są nie tylko idealne pod względem artystki, niemniej jednak też niewiarygodnie mądre oraz tym samym aktualne.

Istnieje możliwość przytoczyć choćby kilkanaście wierszy, które nic, a nic nie straciły na swojej ponadczasowości. Cóż, to jest jednak technika z najwyższej półki. O ile podliczylibyśmy opublikowane tomiszcze to byłoby ich raptem około 20, przecież nie liczy się liczba, a jakość.

Wisława Szymborska zakulisowo była osobą niebywale skromną. Nie była entuzjastką szumu wokół własnej osoby. W momencie gdy otrzymała Nobla, przeszła autentyczny dramat, ponieważ nagle poczęła być w środku ciekawości, a ta postawa nigdy jej nie zadowalała. Notabene sama rozdzielała swoje istnienie na okres przed otrzymaniem nagrody Nobla a także po. Mało tego, przestała także wyprodukować, bo po prostu nie była w stanie udźwignąć tego, co działo dookoła.

Szymborska miała oddzielny wszechświat, własne umiłowania oraz  oprócz tego zwyczaje. W każdym momencie zostawała oddana swoim przyjaciołom i ochoczo się z nimi widywała. O ile ktoś pragnie poznać bliżej tę artystkę, winien chwycić po najlepszą biografię stworzoną przez Michała Rusinka.

„Czasami życie bywa znośne” to księga, o której mówimy. Autor bajecznie miło pisał o Wisławie Szymborskiej, przytaczając poza tym multum zdarzeń z jej życia.

 

Zobacz: Szymborska